Istnieją dwa elementy, które wchodzą w skład zdrowego stylu życia, które mają większy wpływ na wagę. Jednym z nich jest błonnik (https://www.bee.pl/9294-suplementy-diety-blonniki). Jeśli praca zmusza człowieka do ruchu, to prawdopodobieństwo otyłości jest mniejsze. Jeśli więc mamy pracę, która wymaga od nas spędzania dużej ilości czasu w pozycji siedzącej, upewnijmy się, że nasza dieta zawiera dużo błonnika.

Dlaczego błonnik jest taki wartościowy?

Warto stosować dietę bogatą w błonnik. Błonnik pokarmowy znajduje się w roślin strączkowych, wielu owocach i warzywach. Pomaga on obniżyć cholesterol poprzez zapobieganie wchłanianiu związków chemicznych, żółci z układu pokarmowego. Nierozpuszczalny błonnik zawarty w otrębach, pełnoziarnistym pieczywie i wielu warzywach wchłania wodę i reguluje pracę jelit, a także znajduje się w jamie brzusznej, powodując uczucie pełności. Wiele osób w krajach wysokoprodukcyjnych spożywa mniej niż 25 gramów błonnika dziennie, a to jest z pewnością o wiele za mało.

Jakie są podstawowe właściwości błonnika?

Pomaga przy zaparciach, biegunce i bólach związanych z hemoroidami. Błonnik pokarmowy przechodzi przez przewód pokarmowy w mniej więcej taki sam sposób i pozostaje w nim w zasadzie niezmienionej postaci. Po drodze jednak pochłania wodę, zwiększając tym samym ilość odpadów i przyspieszając usuwanie niestrawionych zanieczyszczeń. Dzięki temu regularne ćwiczenia okrężnicy są lepsze. Żywność jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, który może:

  • zapobiegać zaparciom;
  • przeciwdziałać bólowi związanemu z hemoroidami;
  • ułatwiać wydalanie z organizmu.

Jak błonnik może pomóc się odchudzić?

Błonnik pokarmowy może zmniejszyć masę ciała poprzez wchłanianie wody, wypełnianie jej i pozostawianie w żołądku w stanie nienaruszonym, zmniejszając głód i opóźniając czas, w którym pokarm dostaje się do żołądka.

Jak błonnik może obniżyć cholesterol i trójglicerydy?

Błonnik rozpuszczalny (pektyny) jest prawnie podzielony na kwasy trójkarboksylowe, które są odpowiedzialne za hamowanie biosyntezy cholesterolu w wątrobie. Dzięki swojej konsystencji zatrzymuje i usuwa kwasy żółciowe z jelit. Ponieważ wątroba wykorzystuje je do produkcji cholesterolu, faza cholesterolowa zostanie zmniejszona, jeśli zostaną one usunięte. Wydalanie kwasów żółciowych może być podstawową metodą usuwania przez organizm nadmiaru cholesterolu, ponieważ nie może on być trawiony jak inne kwasy tłuszczowe. Błonnik nierozpuszczalny obniża poziom trójglicerydów we krwi, dzięki czemu zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy.