Błonnik ze strony www.bee.pl jest często opisywany jako główny element zdrowia i każdej zbilansowanej diety. Posiada wiele właściwości prozdrowotnych, które mogą korzystnie wpływać na układ pokarmowy, jak również na funkcjonowanie całego organizmu. Znajduje się on w pokarmach roślinnych i może stanowić ważną część naszego jadłospisu. Skąd czerpiemy najwięcej błonnika i jak bardzo zależy nam na tym składniku każdego dnia?

Czy właściwie jest błonnik?

Błonnik pokarmowy lub błonnik roślinny jest składnikiem pochodzenia roślinnego, który opiera się specyficznemu działaniu enzymów jelitowych, dlatego też jest w całości lub częściowo fermentowany w jelicie grubym człowieka. Błonnik zawiera polisacharydy:

  • celulozę,
  • hemicelulozę,
  • pektyny,
  • śluzy,
  • ligninę.

Znajdziemy tu także niestrawne tłuszcze, krzemiany, sterole, fitochemikalia, białka i glikozydy. Po prostu dlatego, że błonnik nie jest trawiony i wchłaniany, nie jest on uważany za bardzo ważne źródło witalności. Zgodnie z europejskimi wytycznymi, zawartość kaloryczna błonnika wynosi 2 kcal i g.

Jakie są rodzaje błonnika?

Błonnik w diecie dzieli się bezpośrednio na dwie części: rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie, o różnej aktywności wewnętrznej. Frakcja nierozpuszczalna zawiera celulozę, hemicelulozę i ligninę. Mają one zdolność do wchłaniania dużych ilości wody i zwiększania swojej objętości. Nierozpuszczalny błonnik zwiększa perystaltykę poprzez mechaniczną ingerencję w ściany jelita grubego, co zazwyczaj reguluje regularność wypróżnień i zapobiega zaparciom. Działa jak szczotka, zgarniając wszystkie resztki z jelita. Ponadto wydłuża specjalny czas transportu pokarmu z jelita, co prowadzi do lepszego trawienia i wchłaniania witamin i minerałów.

Jakie są korzyści z błonnika pokarmowego?

Możesz się zastanawiać, dlaczego warto dodać błonnik do naszej diety, jeśli nie oferuje on żadnych suplementów diety i składników odżywczych. Ma on znacznie ważniejszy wpływ na nasz organizm niż nam się wydaje.

Jakie są źródła błonnika rozpuszczalnego w diecie?

Produkty zbożowe, zwłaszcza ziarna, są niewątpliwie bogatym źródłem błonnika pokarmowego. Dlatego warto by było, aby na bazie mąki pełnoziarnistej powstały nisko przetworzone mąki pełnoziarniste, zboża, otręby i chleby. Innym dobrym sposobem na uzyskanie błonnika są zboże (owies, jęczmień, gryka), nasiona roślin strączkowych (soczewica, ciecierzyca, groch, fasola) i orzechy. Bezpieczniej jest też kupować wszystkie składniki, wybierając makaron czy konopie.